Resultat Lilla FriflygCupen 2009
Poängberäkning: Placering 1, 50poäng. 2, 40p. 3, 30p.4,25p. 5, 20p. 6,19p. 7,18p. Osv.
Tävlingar: 1 Norbergsträffen. 2 Lilla Majtävlingen/SM.3 Skåne. 4 Semestercupen. 5 Solstaträffen. 6 Gagnefträffen. 7 Finalen
De tre bästa resultaten inberäknat finalen räknas.Vid finalen räknas dubbla poäng.
F1H SENIORER Tävling Final 3 bästa
Placering Namn    SMFF-nr Klubb Klubb-nr 1 2
3
4
5 6 7 Summa
1 Per Findahl 15125 Norberg U-284 40         50 100 190
2 Lasse Larsson 174 Sländan P-186   50       40 80 170
3 Inge Sundstedt 240 Gagnef W-224 25 40       20 50 115
4 Jonny Eriksson 60026 Gagnef W-224   25       30 38 93
5 Robert Hellgren 40391 Norberg U-284 50           40 90
6 Göran Larsson 556 Norberg U-284 30 30       25   85
7 Poppe Blomqvist 16441 Gladiatorerna B-263             60 60
8 Henrik Skoglund 9141 Karlstad S-228   20         36 56
9 Andrea Hartstein 50967 Nimbus T-07             34 34
F1G SENIORER Tävling Final 3 bästa
Placering Namn    SMFF-nr Klubb Klubb-nr 1 2
3
4 5 6 7 Summa
1 David Thorsen 30719 Uppsala C-093   50           50
2 Håkan Broberg 376 Gagnef W-224   40           40
3 Holger Sundberg 7368 Gagnef W-224   30           30
P30 SENIORER Tävling Final 3 bästa
Placering Namn    SMFF-nr Klubb Klubb-nr 1 2
3
4 5 6 7 Summa
1 Lars Tolkstam   Nimbus T-07   40         100 140
2 Tommy Eriksson  448 Gagnef W-224   50       50 40 140
3 Holger Sundberg  7368 Gagnef W-224   30       40 50 120
4 Lars Larsson  174 Sländan P-186           30 60 90
5 Erik Huss 327 Norberg U-284             80 80
6 Lars-Gunnar Lindblad 12 Eskilstuna D-016   20       18 36 74
7 Johan Wallin 69066 Nimbus T-07   25         32 57
8 Christer Jansson 67997 Grums     18       20   38
8 Urban Lindström   Nimbus T-07             38 38
9 Andrea Hartstein 50967 Nimbus T-07             34 34
10 Anders Lindström   Nimbus T-07             30 30
11 Göran Larsson   Norberg U-284           25   25
12 Georg Törnkvist 30001 Nimbus T-07   19           19
12 Per Frisk 21364 Rfk Viggen W128           19   19
HKG SENIORER Tävling Final 3 bästa
Placering Namn   SMFF-nr  Klubb Klunn-nr 1
2
3
4
5 6 7 Summa
1 Johnny Eriksson 60026 Gagnef W-224   40       40 100 180
2 Björn Lindgren 26828 Sländan P-186   50       30 80 160
3 Martin Larsson 10000 Sländan P-186   25       50 40 115
4 Per Findahl 15125 Norberg U-284           25 50 75
5 Albin Nilsson 61156 Gladiatorerna B-263             60 60
6 Tommy Eriksson 448 Gagnef W-224   20       19   39
7 Martin Tärnroth 21787 Gladiatorerna B-263             38 38
8 Mikael Fredriksson 64965 Gagnef W-224             36 36
9 Anders Lindström   Nimbus T-07             34 34
10 Jimmy Andersson 60413 Sländan P-186   30           30
11 Robert Hellgren   Norberg U-284             28 28
12 Martin Persson 60412 Sländan P-186   19           19
13 David Thorsen 30719 Uppsala C-093   18           18
14 Magnus Söderling 33989 Uppsala C-093   17           17
15 Eddy Astfeldt   Eskilstuna D-016   16           16
16 Deniz Varhos 33987 Uppsala C-093   15           15
17 Johan Åkerman 6995 Uppsala C-093   14           14
                         
  KPG SENIORER   Tävling Final 3 bästa
Placering Namn   SMFF-nr  Klubb   1 2
3
4
5
6 7 Summa
1 Björn Lindgren 26828 Sländan P-186   50       50 100 200
2 Martin Larsson 10000 Sländan P-186   30       25 80 135
3 Tommy Eriksson 448 Gagnef W-224   40       40 40 120
4 Eddy Astfeldt 18862 Eskilstuna D-016   20       30 50 100
5 Thomas Dahlström 1835 Nimbus T-07   25         38 63
6 Robert Hellgren   Norberg U-284             60 60
7 Per Findahl 15125 Norberg U-284           20 36 56
JUNIORER Lilla FC 2009 Slutställning
F1H Tävling Final 3 bästa
Placering Namn SMFF-nr   Klubb  Klubb-nr 1 2
3
4
5
6 7 Summa
1 Oskar Findahl 58263 Norberg U-284 50 50       50 50 150
2 Henrik Westen 71081 Norberg U-284   30       19 80 129
3 Martin Jonsson 70338 Gagnef W.224           20 100 120
4 Daniel Åsberg 69797 Norberg U-284   40       30 40 110
5 Johan Lundgren 70336 Gagnef W.224           40 60 100
6 Dennis Ahlin   Gagnef W.224           25   25
                         
  P-30                      
1 Martin Jonsson 70338 Gagnef W-224   40       40 100 140
2 Johan Lundgren 70336 Gagnef W-224           50 80 130
3 Andrea Edström 66939 Uppsala C-093   50           50
4 David Edström 66940 Uppsala C-093   30           30
5 Arvid Edström 70139 Uppsala C-093   25           25
6 Zakaria Ågren   Uppsala C-093   20           20
7 Clara Edström 70124 Uppsala C-093   19           19
8 Asma Ågren   Uppsala C-093   18           18
                         
                         
  HKG                      
  Johan Lundgren 70336 Gagnef W-224 40         50 100 190
  Martin Jonsson 70338 Gagnef W-224 50 50       40 80 180
                         
                         
                         
                         
  KPG                      
1 Martin Jonsson 70338 Gagnef W224 40         40 100 180
2 Daniel Åsberg   Norberg U-284   40       50 60 150
3 Oskar Findahl 58263 Norberg U-284 50 50       30 50 150
4 Johan Lundgren 70336 Gagnef W-224           20 80 100
5 Henrik Westen   Norberg U-284   30       25 40 95
6 Olle Öberg ? Norberg U-284 30             30
7 Arvid Edström 70139 Uppsala C-093   25           25
8 David Edström 66940 Uppsala C-093   20           20